Δευτέρα 30 Αυγούστου 2010

Χαίρετε.

Η φετινή Super league έκανε σεφτέ με πολλές εκπλήξεις.Ελπίζουμε οτι θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό για να μπορέσει να ανέβει αυτό το ένα σκαλοπάτι που τόσα χρόνια περιμένουμε,από άποψη ανταγωνιστικότητας.Όλα τα παιχνίδια άργησαν να αρχήσουν για ένα τέταρτο λόγω της γνωστής απόφασης του ΠΣΑΠ, με την οποία διαμαρτύρεται για τα πρόσφατα κρούσματα βίας στα γήπεδα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗ 1-1

Ο Παναθηναϊκός,στο άδειο γήπεδο της Λεωφόρου ηταν αρκετά φλύαρος χωρίς ουσία και αυτό το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Ξάνθη.Ο Πετρόπουλος άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό στο 9 ύστερα απο εκτέλεση φαουλ του Λέτο.Να σημειωθεί ότι ο Πετρόπουλος έπαιζε με ψυχολογία λόγω της κλήσης του στην εθνική ομάδα απο τον Φερνάντο Σάντος.Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να ασκεί πίεση αλλά με τους Ακρίτες επικίνδυνους στην κοντρα.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ασύνδετος και χαρακτηριστικό παράδειγμα ηταν το γκολ του Έλινγκτον που έκανε το 1-1 στο 51,νικόντας Καντέ,Μπουμσόνγκ και Σιμάο.Στη συνέχεια ο ΠΑΟ πίεσε και με μοιραίο τον Γκοβού έχασε ευκαιρίες και τελικά έμεινε στο 1-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 0-1

Αφού τελικα μπάλωσαν τις τρύπες που έκαναν την προηγούμενη Τρίτη οι οπαδοί του Πανιωνίου στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Ν.Σμύρνης για να μην παίξει η ΑΕΚ με την Νταντί για το ΕUROPA LEAGUE,Πανιώνιος και Ολυμπιακός Βόλου διασταύρωσαν τα ξίφη τους.Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία οταν η κεφαλιά του Μπάλαμπαν βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.Οι φιλοξενούμενοι ήταν έξυπνα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και με τέρμα του πρωην κυανέρυθρου Μάριο Μπρέσκα στο 59 πήραν το τρίποντο στην επανεμφάνιση τους στα μεγάλα σαλόνια μετά απο 20 χρόνια.Και επειδή οι παλιές αγάπες πάνε... Νεα Σμύρνη,εκτός απο τον σκόρερ επέστρεψε και ο μεγαλομέτοχος του Βόλου,Αχιλλέας Μπεός και ο Κώστας Καπετάνος που αγωνιζόταν την περίοδο 2007-2008.

ΛΑΡΙΣΑ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Σε ένα απο τα τελευταία παιχνίδια στο γήπεδο Αλκαζάρ,η Λάρισα νίκησε την ομάδα του Περιστερίου με γκολ του Κουζέν στο 77 ύστερα απο μια σέντρα-σουτ του Βενετίδη που βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Μηχα'ι'λίδη.Από πλευράς Ατρομήτου,ο Καμαρά ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία της ΑΕΛ μιας και τον Νταμπιζα πλεον τον έχουν πάρει τα χρόνια.Στα αξιοσημείωτα ανήκει το γεγονος οτι οι παίκτες και των δυο ομάδων αλλά και οι οπάδοι της ομάδας του κάμπου απέτισαν φόρο τιμής στη μνήμη του αδικοχαμένου Παναγιώτη Μπαχράμη που στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος το 2007.Ο πατέρας του έδωσε το παρών στις εξέδρες του Αλκαζάρ.

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1

Έτσι οπως έκλεισε την χρονιά,έτσι την άνοιξε ο Ολυμπιακός.Ολυμπιακός και Ηρακλής ειναι δυο νέες ομάδες με πολλά νέα πρόσωπα.Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι του Γηραίου καθώς είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ζήτησε με επιμονή το γκολ αλλά ο Μήτρογλου έχασε το άχαστο και τέσσερα λέπτα αργότερα στο 59 έκανε το 0-1 με εξερετικό σουτ απο πλάγια θέση.Κάπου εκεί μπαίνει στον αγώνα ο άνθρωπος που θα αλλάξει τα πάντα,ο Σολτάνι.Κέρδισε το πέναλτι απ'όπου προήλθε το γκολ για το 1-1 στο 79 με τον Μάρα και έδωσε την ασσίστ στον Βέλλιο για να κάνει το 2-1 στο 86.Κατ' αυτόν τον τρόπο ο Ηρακλής έριξε δυο ροπαλιές στον Ολυμπιακό δείχνοντας οτι θέλει δουλειά πολλή...

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

3 - 2

Στο χορταστικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ με τον Σέρβο Μπέλιτς στο 19,μέτα απο μια πανέμορφη ατομική προσπάθεια.Ο Δικέφαλος στο πρώτο ημιίχρονο φαινώταν οτι μάλλον...δεν πέρασε από το τελωνείο των Κήπων αλλά για καλή του τύχη,ο Βιε'ι'ρίνια δείχνοντας τη κλάση του,στο 45 έκανε το 1-1.Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι και τελικά τα κατάφερε στο 47 ύστερα απο φαουλ του Γκαρσία,ο Σαλπιγγίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο αφύλακτος Τσιρίλο έκανε το 2-1.Ο μαχητικός όμως Πανσερραϊκός με σκόρερ και πάλι τον Μπέλιτς έκανε το 2-2 στο 55 με σουτ έξω απο την περιοχή.Το 3-2 και η λύτρωση τελικά ήρθε από τον Παπάζογλου με σουτ απο το ύψος της περιοχής ύστερα και πάλι από ασσίστ του Σαλπιγγίδη στο 70.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1

Με σκόρερ τον Λαδάκη στο 4 ο Αστέρας έφυγε με το διπλό απο το Ηράκλειο.Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως οι Αρκάδες κράτησαν τη «χρυσή» νίκη, που τους χαρίζει τους πρώτους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.Στα αξιοσημείωτα ανήκει το γεγονός ότι ο Αστέρας έχει έξι νίκες στις επτά αναμετρήσεις στο Παγκρήτειο είτε με τον ΟΦΗ είτε με τον Εργοτέλη.Μόνο πέρισυ ηττήθηκε με σκορ 4-3.

ΚΕΡΚΥΡΑ-ΑΕΚ 2-1

Ο καθένας στο τέλος παίρνει αυτό που του αξίζει.Αυτό ισχύει και στο παιχνίδι της Κέρκυρας με την ΑΕΚ.Η Κέρκυρα το ήθελε πιο πολυ και τελικά το πήρε το παιχνίδι.Ο Τσίγκας στο 17 με ένα άπιαστο σουτ νίκησε τον Σάχα,για να γίνει το 1-0.Στο 53 ο Επστάιν έγινε κάτοχος της μπάλας και με την άμυνα της ΑΕΚ να καθυστερεί να γυρίσει μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το 2-0.Αυτό ξύπνησε την Ένωση και με άπιαστο φαουλ του Τζεμπούρ στο 63 έκανε το 2-1.Στη συνέχεια η ΑΕΚ πίεσαι αλλά η Κέρκυρα έδειξε ότι ειναι σκληρό καρύδι και ότι είναι πολλή δύσκολη για να πεθάνει.

ΚΑΒΑΛΑ -ΑΡΗΣ 0-1

Ο Άρης έφυγε με ψηλά το κεφάλι από το γήπεδο Ανθή Καραγιάννη, αφού κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Χρυσός σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Οριόλ, που σκόραρε στο 27' με καταπληκτικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.Και οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για γκολ με τον Άρη να φεύγει με το διπλό από τηνΚαβάλα μετά από 16 χρόνια.